Kompleks leśny „Kaleń” położony w leśnictwie Grzegorzówka między Łęcznem, Białą i Dorotowem to ostatni pod Sulejowem fragment puszczańskiego lasu dębowego. Jednakże, oprócz 140-170 letnich sosen i dębów w kompleksie tym znajdują się również znacznie młodsze drzewostany. To właśnie w nich prowadzone były cięcia pielęgnacyjne przy pomocy specjalistycznych maszyn leśnych: harvestera i forwardera. Na zaproszenie leśniczego leśnictwa Grzegorzówka p. Sławomira Zdrojewskiego, w towarzystwie podleśniczego p. Wojciecha Karwowskiego oraz właściciela Zakładu Usług Leśnych p. Damiana Borowika, uczniowie klas I, III i IV Technikum Leśnego w Bujnach mieli okazję zobaczyć pracę tych maszyn. Nie jest to łatwe, gdyż wejście na powierzchnię roboczą obwarowane jest wieloma rygorystycznymi wymaganiami. Tradycyjnie uczniowie mogli również uczestniczyć w pomiarach i cechowaniu sortymentu drewna kłodowanego, a także dowiedzieć się jak w praktyce dokonuje się przebudowy drzewostanów z wykorzystaniem odnowień naturalnych. Mnóstwo dodatkowych atrakcji takich jak pokaz działania komputera w harvesterze, zagadki, ognisko i kiełbaski, a w drodze powrotnej oglądanie drzewa matecznego (doborowego) w leśnictwie Łazy sprawiły, że wycieczka należała do bardzo udanych.

Wycieczka do leśnictwa Grzegorzówka- 14.02.2023 r.