Wołyń pamiętamyW dniu 7.10.2016r. Klasy II LOW i III LOW uczestniczyły w projekcji filmu pt. ,,Wołyń’’. Ten długo wyczekiwany film Wojtka Smarzowskiego dostarczył nam wielu emocji i wzruszeń. To pierwszy polski film mówiący o rzezi Polaków na Wołyniu. Film trudny, ale też bardzo potrzebny, zwłaszcza dla młodego pokolenia. Po projekcji udaliśmy się na UJK w Piotrkowie Tryb., gdzie wzięliśmy udział w wykładzie prowadzonym przez dr Andrzeja Kobusa pt. ,, Zbrodnia wołyńska’’ Poznaliśmy historię stosunków polsko – ukraińskich na przestrzeni dziejów. Dr Kobus odniósł się również do obejrzanego filmu, akcentując jak ważne i trudne są to wydarzenia w historii Polski i Ukrainy. Film pt. ,,Wołyń’’ uzyskał wiele nagród na festiwalach filmów w Gdyni, a my oglądaliśmy go w dniu ogólnopolskiej premiery. Do głębi poruszeni wyszliśmy z wykładu z refleksją, że ,,tajemnicę pojednania między narodami jest PAMIĘĆ’’. Opiekunkami młodzieży były : p. Dorota Szeidl (organizator) i p. Edyta Owczarek

Tekst: Dorota Szeidl

Wołyń- pamiętamy!