W dniach 23 – 25 października uczniowie klas III liceum policyjnego i wojskowego Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego w Bujnach uczestniczyli w obozie militarnym w Niedzicy. Zakres realizowanych zajęć obejmował taktykę zieloną, czarną, strzelecką, DST (dywersję), taktykę pojedynczego żołnierza, jak również poruszanie się zespołów 2,3,4,5 osobowych. Podczas ćwiczeń praktycznych kadeci poznali także technikę BLOS, System GOLAN, DRAGON System, zasady pola walki i posługiwania się bronią, System Combat, techniki linowe, elementy SERE, EWMED czyli wybrane zagadnienia taktyczne z zakresu ewakuacji medycznej z pola walki oraz elementy działań specjalnych STA.
Podczas licznych zajęć w plutonach uczniowie wykonywali ćwiczenia z atrapami broni palnej, budowali stanowiska asekuracyjne, patrolowali teren i dokonywali rozpoznania. Była przeprawa przez rzekę na linie, zjazdy z mostu indywidualne i z „rannym” kolegą.
Nie mniej emocji wzbudziły działania z ukrycia, które prowadzone były do późnych godzin nocnych. W ten sposób uczestnicy uczyli się maskowania oraz poruszania po nieznanym terenie, a ich celem było obezwładnienie wartowników, pilnujących obiektów.
Z refleksji poobozowych warto zwrócić uwagę na jedno. Wszystkim uczestnikom pobyt bardzo się podobał. Dopisało wszystko – humor, pogoda, atmosfera, przepiękne okoliczności przyrody. Swoją wiedzą, doświadczeniem oraz charyzmą zaimponowali nam również instruktorzy, czyli byli i czynni żołnierze Wojska Polskiego, Straży Pożarnej oraz Policji. Szkoła składa serdeczne podziękowania firmie kadet.pl za profesjonalne przeprowadzenie szkolenia a uczniom za zaangażowanie i uśmiech mimo sińców i drobnych urazów 🙂

Obóz militarny- Niedzica 2021
Tagi: