Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego im. W. Witosa w Bujnach spędzili kolejny już jesienny wyjazd studyjny w malowniczym jak o tej porze roku w Zakopanem. Punktem przewodnim wyjazdu było szkolenie pt:,,Zrzeszenie się rolników szansą na dywersyfikację dochodów w gospodarstwie rolnym”. Pracę opiekuńczo – wychowawczą podczas wyjazdu studyjnego podjęli nauczyciele: Bogumiła Misztela, Bogdan Ściegliński oraz dyrektor szkoły Mirosława Kaczmarek – Michalak.
Wyjazd sfinansowany został w całości ze środków unijnych. Studyjne jak i stacjonarne seminaria skierowane były głównie dla młodzieży uczęszczającej do klas o profilu rolniczym. W pierwszym dniu pobytu uczniowie po zakwaterowaniu się w Pensjonacie u „Hani i Jędrka” zapoznali się z tematyką prawnych i organizacyjnych aspektów wspólnych działań rolniczych oraz z Krajową Siecią Obszarów Wiejskich.
Drugi dzień wyjazdu rozpoczął intensywny program wyjazdu studyjnego po okolicach i lokalnych producentach rolnych. Jednak w drodze do lokalnych przedsiębiorców rolnych udało nam się choć na chwilę zatrzymać i zwiedzić zabytkowy kościół o bogatej historii oraz ciekawej architekturze, a mianowicie Kościół w Dębnie Podhalańskim, który jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO.
Zgodnie z programem wyjazdu uczniowie odwiedzili 3 gospodarstwa, które prowadzą stowarzyszenia: Stowarzyszenie Rzemieślników, Twórców i Producentów Ziemi Obidzkiej, Koło Pszczelarzy oddział w Obidzy oraz Związek Hodowców Owiec. Grupa została poczęstowana lokalnymi, naturalnymi wyrobami przygotowanymi przez gaździnę oraz górali. Uczniowie dowiedzieli się o cennych i prozdrowotnych właściwościach miodów oraz ważnej roli pszczół w życiu każdego rolnika. Baca zaprezentował nam tajniki produkcji sera owczego . Niektórzy mieli również okazje skosztować nietypowego napoju jakim jest żentyca. Baca Władek częstował wszystkich uczestników oscypkami własnej produkcji. Podczas drogi powrotnej uczniowie zwiedzili również okolice Niedzicy, gdzie mogli podziwiać piękne, zapierające dech w piersiach widoki oraz urokliwy zamek. Jako urozmaicenie kolacji gaździna z pensjonatu, w którym nocowali uczniowie, przygotowała kiełbaskę z grilla, a muzyka góralska umiliła wieczorne chwile. Z lekkim żalem grupa uczniów z Bujen pożegnała się się z prowadzącymi szkolenie: Panem Albertem Dziurą oraz Panem Łukaszem Jawnym, którzy ciekawie wprowadził wszystkich w tematykę Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich. Ostatni dzień wyjazdu poświęcony był podsumowaniu projektu oraz zwiedzenie urokliwych zakątków pięknych Krupówek. Uczniowie wjechali kolejką na Gubałówkę gdzie mogli podziwiać piękne widoki. Zakończeniem programu wyjazdu była przechadzka po zakopiańskich zakątkach, między innymi zwiedzili zabytkowy stary Kościół oraz Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.
Zadowolona, z nową dawką wiedzy młodzież wróciła do szkoły, gdzie będzie oczekiwać na owocną współpracę.

Szkoleniowy wyjazd młodzieży z Bujen do Zakopanego