Narodowe Święto Niepodległości

“Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem
– staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”

Józef Piłsudski

Historia Narodowego Święta Niepodległości

11 listopada 1918- to jedna z najważniejszych dat w naszej historii. Po 123 latach niewoli narodowej, Polska odzyskała upragnioną niepodległość. Święto zostało uchwalone na mocy Ustawy z 23 IV 1937 r. Zniosła je Krajowa Rada Narodowa 22 VII 1945 r.

Zostało przywrócone po transformacji ustrojowej w 1989 r.

Okres niewoli narodowej

Po III rozbiorze Polski w 1795 r., Polska zniknęła z mapy Europy. Mimo krwawo tłumionych powstań narodowych, represji, polityki rusyfikacji i germanizacji, Polacy nie porzucili marzeń o wolności. Polska wciąż żyła w myślach i sercach naszych rodaków. Kultywowano historię, tradycję oraz tożsamość narodową.

Polska droga do wolności

W 1914 r. wybuchła I wojna światowa. Zaborcy po raz pierwszy stanęli po przeciwnej stronie barykady. Dla Polaków była to szansa, by znów zawalczyć o Niepodległość. Powstawały formacje wojskowe, w tym największe- Legiony Polskie utworzone przez Piłsudskiego w 1914 r.
We Francji w 1917 r. powstała Armia Polska gen. Hallera – tzw. Błękitna Armia.

11 listopad 1918 r.

10 XI 1918 r. z niewoli niemieckiej do Warszawy przybył Józef Piłsudski.
11 XI 1918 r. – Rada Regencyjna przekazała mu pełnię władzy wojskowej. Dzień ten symbolicznie uznawany jest za odrodzenie Polski.
Data ta zbiegła się z rozejmem w Compiegne i zakończeniem I wojny światowej.
17 XI 1918 r. Piłsudski powołał rząd na czele z premierem Jędrzejem Moraczewskim.

Początki II Rzeczypospolitej

Odzyskanie niepodległości w 1918 r. wyznaczyło nowy okres w historii Polski- okres II Rzeczypospolitej. Proces kształtowania granic trwał do 1923 r.– wiązał się z powstaniami śląskimi i wojną polsko- bolszewicką. Ciągłość państwa polskiego przerwał wybuch II wojny światowej w 1939 r.

Różnymi ścieżkami ku Niepodległej szli….

Ojcowie odrodzonej Polski

 

Józef Piłsudski, Roman Dmowski,

Ignacy Paderewski, Wincenty Witos,

Ignacy Daszyński, Wojciech Korfanty

Pamiętamy

Narodowe Święto Niepodległości